W naszej szkole, w dniach 8 i 12 grudnia odbyły się dwa spotkania z Policjantami z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej w Pajęcznie. Klasy, które brały udział w tych spotkaniach to I TP, I TB, IV TL oraz IV TB wraz z opiekunami panią Magdaleną Kozioł i panią Weroniką Sobkowiak. Tematyką pogadanek była odpowiedzialność karna, cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci oraz uzależnienia.
Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw. Policjanci wyjaśnili zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.
Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Odpowiednia profilaktyka prowadzona zarówno na terenie szkoły, jak również w środowisku rodzinnym, może zapobiegać wielu działaniom.
Po więcej informacji na temat przemocy w Internecie, odsyłamy do zapoznania się z poradnikiem dla rodziców opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pamiętajmy, że cyberprzemoc może spotkać każdego z nas, nie bądź obojętny na takie działania, podejmuj odpowiednie kroki.
- Zwróć uwagę osobie, która dopuszcza się cyberprzemocy. Mów otwarcie, kiedy czujesz, że twoje granice zostały przekroczone.
- Poinformuj rodziców o swoich wątpliwościach i zaistniałych sytuacjach.
- Zgłoś takie zachowanie do specjalistów (takich jak pedagog, psycholog szkolny) lub wychowawców i nauczycieli.
- Jeśli zostało popełnione przestępstwo, zgłoś je na policję.
- W razie pytań możesz zadzwonić pod numer 800 100 100 – to telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci.
- Jeśli chcesz porozmawiać z osobą bezstronną – możesz skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.